Нечасто дачники мають можливість підключення до так званої централізованої каналізаційної системи. А проблема позбавлення від стічних вод, тим не менш, має місце бути. Вигрібна яма в приватному будинку, в такому випадку буде вигідним і досить простим виходом із ситуації. Це не зовсім звичайний колодязь, стіни якого робляться кам’яними, а дно – бетонним. Глибиною така яма не менше двох метрів.
Вигрібна яма своїми руками
Коли починаєте будувати вигрібну яму своїми руками, варто віддавати перевагу ямах з круглою формою для рівномірного розподілу навантажень по дотичній. Тим не менш, візьміть до уваги, що створення такого колодязя часто під силу тільки професіоналові. По цьому, частіше можна зустріти вигрібну яму прямокутної або квадратної форми.
Спершу визначаємо, де саме на ділянці буде розміщуватися наша яма. Майте на увазі, від вашого будинку вона повинна бути у віддаленості не менше десяти метрів. Який розмір колодязя вибрати? Це залежить від того, скільки людей будуть використовувати його щодня. Виходимо з таких зразкових даних: при використанні ями чотирма людьми, вона за місяць заповниться на обсяг в 12 метрів.
Для заливки стін застосовують бетон або ж вони можна викласти шлакоблоком або цеглою. Для дна ж згодиться тільки бетонна суміш. Перед тим, як подати розчин бетону, дно потрібно як слід ущільнити. Розчин робиться своїми руками або купується готовий. Після того, як дно залито, потрібно вирівняти поверхню і залишити її на 7 днів.
Вигрібна яма з цегли
Через тиждень розчин остаточно затвердіє і можна починати викладати стіни. Матеріал укладається неподалік від перев’язки. Дуже важливо передбачити спеціальні «дірки», через які буде виводитися відфільтрована вода. Для цього пар шлакоблоків (цегл) в третині конструкції зверху потрібно укладати на бік.
Стіни викладені
Тепер можна приступити до створення перекриття. Відкиньте від ями землю сантиметрів на двадцять. Інакше плита просто не ляже рівно ні на стінки колодязя, ні на саму землю. Листи профнастилу чудово підійдуть для незнімної опалубки, завдяки своїй зручності і можливості створення незайвою для плити міцності. Стовпи і дошки допоможуть гарненько зафіксувати профнастил з боку ями. Далі. Обов’язкова опалубка, причому, по всьому периметру люка.
Перпендикулярно розміщується арматура. Дотримуйтесь відстань в 10 або 15 сантиметрів між прутами. Потім слідує заливка перекриттів бетоном. Їх не чіпаємо до повного висихання. Висохло? Тепер можна прибрати опалубні опори і викладати цеглою стінки нашого колодязя.
Також зробити вигрібну яму можна:
З бетонних кілець
Пластикові ємності
Шляхом створення опалубки і заливки бетону
Як бачите, процес створення вигрібної ями не так вже й складний, якщо в ньому розібратися і робити все покроково.
Як провести очищення вигрібної ями
Щоб відкачати вміст вигрібної ями необхідно викликати службу асенізаторів. Приїжджає машина закидає шланг у вигрібну яму і виробляє відкачку. Ця процедура доречі останні час не з дешевих. Тим більше з часом на стінки налипають відходи, і яма зменшується в розмірах, через це ускладнюється очистка, також частіше доводиться викликати асенізаторів.
Другий спосіб: Очищення хімічними препаратами. Одним з найпоширеніших хімічних препаратів є формальдегід, сполуки амонію. Плюси їх у тому, що навколишня температура не впливає. Мінуси -токсичні і можуть завдати шкоди навколишньому середовищу.
Третій спосіб: Очищення біологічними препаратами, де застосовуються бактерії. Плюси в тому, що здесь практично зводить до мінімуму виклик асенізаторів. Не так сильно поширюються запахи. Мінуси, що при мінусовій температурі не можна застосовувати ці препарати.